Aksaray Üniversitesi
Bilimsel ve Teknolojik Uygulama ve Araştırma Merkezi
Faaliyet Raporu

Aksaray Üniversitesi Bilimsel ve Teknolojik Uygulama ve Araştırma Merkezi (ASÜBTAM), yirmi altı araştırma laboratuvarı (tematik), üç öğrenci laboratuvarı, bir bilim salonu ve bir seminer salonuna sahip bir araştırma merkezidir. Laboratuvarlarımızda mevcut bulunan pek çok cihaz, geniş bir yelpazede araştırma yapabilmeyi mümkün kılmaktadır. Kamu kaynaklarının etkin ve yerinde kullanımını kendisine ilke edinmiş Merkezimiz, Kamu-Üniversite-Sanayi işbirliğini güçlendirmek adına yapılacak araştırma, inceleme ve analiz hizmetleri ile ülke çapında temelleri atılmaya çalışılan AR- GE İnovasyon çalışmalarına destek olmayı hedeflemiştir. Aynı zamanda uzman kişiler tarafından büyük bir titizlikle, en ince ayrıntısına kadar düşünülerek kurulan laboratuvarlarımızda bölge halkının, kamu ve sanayi kurumlarının, analiz, araştırma ve geliştirme ihtiyaçları da karşılanabilmektedir.

TÜRKAK akreditasyonu tamamlamış merkezimizde bölgenin ihtiyaç duyduğu su ve atıksu analizleri yapılmaktadır. Toprak Analiz Laboratuvarı kuruluş aşaması da tamamlanmış ve merkezimiz, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı onayıyla toprak analizlerinde yetkili bir hale gelmiştir. Bunun dışında Bal, Süt, Yem, Kozmetik, Temizlik Maddeleri ve Gübre analizleri başta olmak üzere birçok alanda test ve analiz hizmeti verilmektedir.

 

FAALİYETİN ADI

FAALİYETİN TARİHİ

FAALİYETİN AMACI

Ankara Üniversitesi Gıda Güvenliği Enstitüsü ile işbilrliği  protokolü

08.12.2017

Ankara Üniversitesi Gıda Güvenliği Enstitüsü çalışanlarının, ASÜBTAM analiz hizmetlerinden yararlanabilmeleri

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan toprak analizleri yetkinlik belgesi almak

04.12.2017

Bölgenin çiftçi ve sanayicisinin toprak analizlerinin yapılabilmesi için yetkinlik belgesinin alınması

TÜRKAK tarafından yetkilendirilerek akredite analzilere başlanması

31.10.2017

Su ve Atık su analizlerinde bölgede önemli bir laboratuvar haline gelmek ve bu konuda saniyicinin ihyiacını karşılamak

Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası ile işbirliği protokolü

16.06.2017

ATSO üyelerine ASÜBTAM analiz hizmetlerinden yararlanabilmeleri için işbirliği protokolü imzalandı.

Kurumlar arası işbirliği

7.06.2017

Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası ve Aksaray Sanayi Ticaret Borsası ile yapılabilecek işbirlikleri hakkında görüş alışverişnde bulunuldu

Sertifikalı ve Uygulamalı HPLC&GC Eğitim Programı

6-8.05.2017

Özellikle lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin akademik veya özel sektör çalışmalarında kullanabilecekleri sertifikalı eğitim almaları sağlandı.

ASÜBTAM Tanıtım-Kanal 68 TV

24.03.2017

ASÜBTAM ve faaliyetlerinin tanıtımı yapıldı

Endüstriyel Analiz Uygulamarının başlaması

01.01.2017

Bölge halkı ve sanayicisi başta olmlak üzere tüm sanayicilerin analiz ihtiyaçlarını gidermek

Aksaray ve Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversiteleri Analiz Hizmeti İşbirliği Protokolü

31.12.2016

Her iki üniversitenin bilimsel ve teknolojik analizler konusunda birlikte hizmet üretmesi amaçlanmıştır.

Üsküdar Üniversitesi İleri Toksikoloji Analiz Laboratuvarına ziyaret

18.11.2016

Merkezler arası işbirliği

ASÜ ile Aksaray Meslek Lisesi Arasında Eğitim ve Bilimsel İşbirliği Protokolü imzalandı

17.10.2016

Meslek Lisesi öğrencileri üniversitedeki laboratuvarları kullanabilecek ve akademisyenlerin birikimlerinden istifade edebilecek. Üniversite ise CNC Tezgâhının çalıştırılabilmesi konusunda Meslek Lisesi öğretmenlerinden destek alacak.

Aksaray Bilim Sanat Merkezi Öğrencileri ASÜBTAM' da eğitim II.

18.05.2016

ASÜ ile Aksaray Bilim ve Sanat Merkezi Müdürlüğü arasında, “Eğitimde İşbirliği Protokolü” nün gereği olarak öğrencilere laboratuvarlar tanıtılarak deneyler yapıldı.

Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) Sertifikalı Eğitim Programı

12-15.05.2016

Özellikle lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin akademik veya özel sektör çalışmalarında kullanabilecekleri sertifikalı eğitim almaları sağlandı.

Aksaray Bilim Sanat Merkezi Öğrencileri ASÜBTAM' da eğitim I.

11.05.2016

ASÜ ile Aksaray Bilim ve Sanat Merkezi Müdürlüğü arasında, “Eğitimde İşbirliği Protokolü” nün gereği olarak öğrencilere laboratuvarlar tanıtılarak deneyler yapıldı.

1. Danışma Kurulu Toplantısı

05.05.2016

Merkezimizin mevcut durumunun daha iyi hale getirilmesi, işbirliklerimizin artırılması konusunda; Danışma Kurulu’muzdaki her biri kendi alanında profesyonel kişilerin tecrübelerinden istifade edilmesi ve karşılıklı fikir alışverişinde bulunulması amaçlanmıştır.

ASUBTAM-Sosyal Sorumluluk

29.04.2016

Aksaray Yatılı Bölge İlkokulu öğrencilerinin ASÜBTAM ziyareti. Öğrencilerin Bilim ve Teknolojiye olan ilgilerinin artırılması amaçlanmıştır.

ASÜ ile Aksaray Bilim ve Sanat Merkezi Müdürlüğü arasında, “Eğitimde İşbirliği Protokolü” imzalandı.

28.04.2016

Aksaray Bilim ve Sanat Müdürlüğü'ndeki başarılı öğrencilerin Aksaray Üniversitesi Bilimsel ve Teknolojik Uygulama ve Araştırma Merkezimizin imkânlarından faydalanması amaçlanmıştır.

Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesinde (KMÜ) UNİKOP Merkezi Araştırma Laboratuvar Müdürleri toplantısı gerçekleştirildi.

25.04.2016

Laboratuvar imkânlarının ortak kullanımı ve buralarda istihdam edilen personel arasındaki bağların güçlendirilmesinin üniversitelerde gerek israfı önlemek gerekse daha başarılı işlere imza atmak amaçlanmıştır.

Mercedes Benz-Türk Aksaray Fabrikası Direktörü Prof. Dr. Frank Lehman'ın ASÜBTAM Ziyareti.

14.04.2016

Merkezimiz cihazlarının tanıtımı ve ortaklaşa çözümlenecek konular üzerine karşılıklı fikir alış verişi yapmak amaçlanmıştır.

Aksaray Üniversitesi ile Ahi Evran Üniversitesi, Merkezi Laboratuvarlarda yer alan çeşitli analiz cihazlarını ortak kullanma hususunda bir protokol imzaladı.

28.03.2016

Devletin kaynaklarının etkin, verimli ve ekonomik şekilde kullanılması amaçlanmıştır.

Aksaray ve Mersin Üniversiteleri Analiz Hizmeti İşbirliği Protokolü

17.03.2016

Her iki üniversitenin bilimsel ve teknolojik analizler konusunda birlikte hizmet üretmesi amaçlanmıştır.

Bilimsel ve Teknolojik Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü ve Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü arasında yapılan işbirliği ile akreditasyon süreci başlatıldı.

25.02.2016

Araştırma merkezimizin analiz kalitesinin ve Üniversite – Sanayi işbirlikleri kapsamında sanayicilerimizle olan diyaloğumuzun artırılması amaçlanmıştır.

Sertifikalı ve Uygulamalı HPLC&GC Eğitimi

19-21.12.2015

Özellikle lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin akademik veya özel sektör çalışmalarında kullanabilecekleri sertifikalı eğitim almaları sağlandı.

Üniversite - Sanayi işbirliği çerçevesinde ASÜBTAM altyapı ve hizmetlerinin tanıtılması

16.12.2015

Üniversite - Sanayi işbirliği çerçevesinde merkezimiz cihazlarının tanıtılması ve sanayicilerimizle diyaloğun artırılması ve karşılaşılan sıkıntıların üniversitemiz imkânları kullanılarak çözümlenmesi amaçlanmıştır.

Proje Destek Ofisi Açılışı

04.12.2015

Merkezimiz bünyesinde kurulan proje destek ofisimiz girişimcilik faaliyetlerini yürütmek isteyenlere: TÜBİTAK-Sanayi Destek Programları, KOSGEB, AHİLER Kalkınma Ajansı, Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu ve diğer kamu kurumlarının hibe ve destekleri ile ilgili bilgilendirme ve başvuru süreçlerinin yönetilmesi, Sanayi tarafında yürütülen projelerin uzmanlık ihtiyaçlarının giderilmesine yönelik proje – akademisyen eşleştirmelerinin yapılması, konularında danışmanlık hizmetleri vermek.

2023 Vizyonunda Üniversitelerin Araştırma Laboratuvarı Çalıştayı Katılımı

05-07.11.2015

Uluslararası araştırma merkezleri ile aynı standartları yakalamak, ortak proje ve çalışmalarla uluslararası alanda ismini duyurma ilkesini amaçlanmıştır.

ASUBTAM-Sosyal Sorumluluk

28.10.2015

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Eğitim Fakültesi, “Topluma Hizmet Uygulamaları Dersi” kapsamında kütüphane yapılan okullarda ASÜBTAM deneyleri düzenlenmiştir.

ASUBTAM-Sosyal Sorumluluk

19.10.2015

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Eğitim Fakültesi, “Topluma Hizmet Uygulamaları Dersi” kapsamında kütüphane yapılan okullarda ASÜBTAM deneyleri düzenlenmiştir.